Zdrowy żołądek to zdrowe jelita niosek!

20/12/2021

W ramach grupy ForFarmers i we współpracy z Animal Health Service w Deventer opracowaliśmy unikalne i proste narzędzie do oceny stanu żołądka kur niosek. Zdrowotność zwierząt bezpośrednio wpływa na wyższe wskaźniki produkcji, co ma szczególne znaczenie wśród kur z trymowanymi dziobami.

Zaproponowana przez nas ocena określa nie tylko stan żołądka mięśniowego, ale również gruczołowego. Z uwagi na zintegrowane działanie żołądka i jelit ptaków, na stan zdrowia jelit wpływa prawidłowy rozwój żołądka. Kluczem do utrzymania zdrowego stanu jelit jest odpowiednio rozwinięty żołądek.

Zdrowotność żołądka określa się poprzez analizę trzech aspektów.

1. Cieśń między mielcem a żołądkiem gruczołowym

Żołądek u ptaków składa się z przedżołądka oraz żołądka mięśniowego. Oddzielone są one od siebie odstępem, który nazywamy cieśnią.

Im wyraźniejsza jest ta separacja, tym więcej pokarmu dłużej pozostaje w żołądku gruczołowym. Narząd ma wystarczająco dużo czasu na uwolnienie pierwszych enzymów, a pokarm zostaje poddany działaniu kwasu.

Im węższa cieśń tym pokarm będzie wolniej przechodził przez żołądek, co również jest efektem pożądanym.

2. Grubość ściany mięśniowej

Odpowiednia grubość ściany mięśniowej żołądka gwarantuje masę mięśniową wystarczającą do uzyskania dobrego rozdrobnienia i wymieszania paszy oraz zapewnienia dobrego refluksu żołądkowo-jelitowego.

3. Twardość żołądka mięśniowego

Twardość wskazuje, że mięśnie są wystarczająco stymulowane do aktywności. Jest to gwarancja dobrego rozdrabniania, mieszania paszy oraz refluksu.

Pamiętajmy, że w ogólnej ocenie istotne są również:

  • ilość i rozwój brodawek w żołądku gruczołowym – dobrze rozwinięte brodawki wskazują, że żołądek gruczołowy funkcjonuje prawidłowo i wydzielana jest wystarczająca ilość kwasu i enzymów;
  • zawartość treści żołądka – nie jest łatwa do oceny i zależy m.in. od pory ostatniego posiłku. Przyjmuje się, że zawartość żołądka nie powinna być zbyt mokra i powinna zawierać pokarm bogaty w gruboziarnistą strukturę z widocznymi kamyczkami wapiennymi;
  • kolor śluzówki żołądka – kolor ściany żołądka wskazuje na stopień, w jakim występuje refluks (czyli przemieszczenie pokarmu w przewodzie pokarmowym w przeciwnym kierunku, co wspomaga trawienie treści pokarmowej).

 

Szczegółowe informacje na temat badania omawiamy indywidualnie. Zapraszam do kontaktu.

 

 

 

Czytaj również

Pobierz plik PDF

Pobierz wybrany numer