Żywienie krów w okresie okołoporodowym. Relacja ze szkolenia

02/03/2020
Co słychać?

25 lutego w sali wiejskiej w Biskupicach Ołobocznych zorganizowaliśmy szkolenie „Żywienie krów mlecznych”. Głównym punktem programu był wykład prof. dr hab. Zygmunta Macieja Kowalskiego „Okres okołoporodowy najważniejszy w całej laktacji – zyski i straty”.

Jak dobrze przygotować krowy do laktacji? Na co wpływa okres zasuszenia? Dlaczego apetyt krowy przed porodem jest tak ważny? I wreszcie – jak uniknąć często występujących problemów, takich jak mastitis oraz ketoza „końca laktacji”? Odpowiedzi na te i inne bardzo ważne pytania udzielił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski – autorytet w dziedzinie żywienia bydła mlecznego, pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Jak karmić, żeby było zdrowo, bezpiecznie i ekonomicznie?

Głównym tematem szkolenia organizowanego dla hodowców krów mlecznych oraz dystrybutorów produktów Tasomix, było żywienie krów mlecznych. Podczas swojego wystąpienia prof. dr hab. Kowalski zwracał uwagę na to, że wydajność mleczna w stadzie zależy od wielu czynników, w tym m.in. genetyki, wieku krów, fazy laktacji, dobrostanu, zdrowia i występowania chorób – metabolicznych i infekcyjnych.

– W praktyce hodowlanej częstym problemem jest okres zasuszenia i okres przejściowy, czyli okres obejmujący około trzy tygodnie przed porodem i trzy tygodnie po porodzie. Skrócenie okresu zasuszenia do 40-45 dni – w porównaniu z systemem tradycyjnym – może przynieść sporo korzyści, w tym m.in. wydłużenie okresu laktacji, zwiększenie wydajności mleka oraz zmniejszenie ryzyka chorób metabolicznych. System wymaga jednak bardzo dobrej organizacji obory – radził ekspert.

Wykładowca wskazywał kilka zagrożeń okresu przejściowego przed porodem, do których można zaliczyć m.in. utratę apetytu, ujemny bilans energii, ujemny bilans białka, hipokalcemię oraz hipofosfatemię, utratę odporności, a także stres oksydacyjny.

Profesor omawiał również problemy okołoporodowe krów mlecznych i wskazywał na decydujący wpływ kondycji krów na wydajność mleczną.

– To nie wysoka wydajność mleka jest powodem chorób metabolicznych, tylko choroby metaboliczne są powodem niskiej wydajności mleka. Krowa jest dobrze przygotowana do laktacji, gdy nie traci nadmiernie apetytu w okresie ostatnich pięciu-siedmiu dni przed porodem oraz gdy w każdym kolejnym dniu po porodzie je więcej paszy (suchej masy) niż w dniu poprzednim – mówił prof. dr hab. Kowalski. Istotną część swojego wykładu poświęcił na omówienie czynników decydujących o apetycie krowy w tym okresie.

Nowe możliwości dla hodowców bydła

Wykład dotyczący wydajności mleka w stadzie poprzedziły wystąpienia dwóch prelegentów. Maciej Ciszewski, dyrektor ds. rozwoju rynku – dział bydło przedstawił nowe możliwości dla hodowców bydła, prezentując m.in. Tasomix Len Omega 3 – innowacyjny specjalistyczny dodatek profilaktyczny dla wysokowydajnych krów.

Natomiast Romuald Małota, pełnomocnik ds. jakości w Tasomix, opowiadał mówił m.in. o systemie bezpieczeństwa w produkcji pasz dla bydła.

– W Tasomix produkujemy pasze, opierając się na wysokiej jakości surowcach. Używamy najlepszego sprzętu dostępnego na rynku. Produkujemy i karmimy w oparciu o trzy kluczowe wartości: zdrowo, bezpiecznie, ekonomicznie. Za jakością stoją certyfikaty, m.in. VLOG i GMP+. Jesteśmy częścią Grupy ForFarmers, co pozwala nam na wymianę wiedzy i doświadczeń oraz zwiększenie portfolio produkowanych pasz – konkluduje Romuald Małota.

Czytaj również

Pobierz plik PDF

Pobierz wybrany numer