Jak skonstruować śluzy dezynfekcyjne? FILM

02/11/2021

Hodowcy każdego dnia mierzą się z zagrożeniami skrajnie niebezpiecznymi dla życia i zdrowia swoich zwierząt. Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie bioasekuracyjne najlepiej sprawdzi się na Twojej fermie? Szukasz prostego i skutecznego sposobu na dezynfekcję pojazdów i przeprowadzania zabiegów myjąco-dezynfekcyjnych na terenie fermy?

W Centrum Doskonalenia Chowu TASOMIX prowadzimy nie tylko obserwacje żywieniowo-hodowlane, ale również zajmujemy się szukaniem skutecznych rozwiązań bioasekuracyjnych. Śluzy dezynfekcyjne to prosty i efektywny pomysł, który zrodził się z potrzeby skutecznego i szybkiego działania. Regularna dezynfekcja ogranicza zagrożenia biologiczne pojawiające się na fermie, takie jak np. ptasia grypa czy ASF – afrykański pomór świń. Wykonanie śluz dezynfekcyjnych jest szybkie, proste i tanie. Mogą być stosowane do dezynfekcji pojazdów wjeżdżających, a także do innych zabiegów myjąco-dezynfekcyjnych. Mobilna wersja śluzy dezynfekcyjnej z wykorzystaniem wózka pozwala docierać w obszary fermy mające szczególne znaczenie np. wrota, silosy czy miejsca gromadzenia odpadów kat. II.

Co jest potrzebne?

Zasada działania śluzy dezynfekcyjnej jest prosta. Woda z ujęcia i wydozowany przez dosatron środek dezynfekcyjny dają nam idealny roztwór, którym zlewamy dokładnie każdy element pojazdu lub urządzenia. Pistoletem regulujemy silę i wielkość strumienia, a odpowiednio długim wężem docieramy wszędzie tam, gdzie chcemy spłukać i zdezynfekować. Ważne jest to, że samodzielnie regulujemy czas dezynfekcji każdego z elementów.

Aby skonstruować śluzę, potrzebujemy:

  • ujęcie wody,
  • dosatron (może być używany),
  • wiadro lub inny pojemnik na roztwór do dezynfekcji,
  • pistolet z wężem,
  • stelaż,
  • dla wersji mobilnej – wózek.

O czym warto pamiętać?

  • Strumień powstaje z ciśnienia wody ok. 5 barów.
  • Dla łatwej i sprawnej pracy ważne jest, by dobrać odpowiednią długość węża. Dla ułatwienia, można przyjąć, że samochody paszowe, które wjeżdżają na fermę, mają ok. 16 metrów długości, a pojazdy odbierające żywiec – ok. 18 metrów.
  • Pistolet to klucz do sukcesu – powinien być wysokiej jakości.
  • Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo: okulary i rękawice to podstawowe rozwiązania ochronne.

 

Dezynfekcja to kluczowy element bioasekuracji i jeden z istotnych elementów ochrony fermy. Dobra dezynfekcja działa! Stosując się do jej zasad, nawet jeśli dojdzie do zakażenia zwierząt, mamy pewność, że jako hodowcy zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby mu zapobiec.

Bioasekuracja ma sens, dlatego nie ryzykuj – zapobiegaj!

Dla zdrowia, bezpieczeństwa i ekonomii.

Czytaj również

Pobierz plik PDF

Pobierz wybrany numer